Dżenderowskie spojrzenie

Właśnie spodziewasz się dziecka. Na pewno zastanawiasz się nad jego płcią. Jeśli byłaby dziewczynka to pomyślałabyś już dla niej o różowej sukience. Mówiłabyś sobie, że musi być piękna i delikatna.  W naszej kulturze przyjęło się również, że dziewczynka musi wiedzieć gdzie jest jej miejsce. A co jeśli będzie chłopiec?  Nie oszukuj się. Poszłabyś do sklepu, aby kupić mu coś niebieskiego. Masz również wyobrażenie o swoim nowo poczętym synie.  Chciałabyś żeby w przyszłości był silnym i dobrze zbudowanym mężczyzną. Pojawia się też strach. Boisz się, że mógłby zachowywać się jak kobieta. Uważasz też, żeby lepiej nie płakał.  Niestety, taką narracją karmimy nasze dzieci.

Jaka kobieta, jaki mężczyzna?

Dziewczynki bardzo wcześnie dostają wiadomość, że muszą być piękne i niekoniecznie mądre. Przedstawia się im obraz kobiety, która stara się o względy mężczyzn, która czeka na księcia na białym koniu. Chłopcom natomiast mówi się, że mają dążyć do władzy, że powinni być liderami. Uczucia wyrażają ich słabość. Wmawia im się, że muszą być hipermęscy.

Co wpływa na odbiór tych obrazów?

Media. To one pokazują obrazy, które naginają rzeczywisty świat. Media i reklamy narzucają kanon piękna. Dają niebezpieczne przekazy młodym ludziom. Wszystko skupia się wokół ciała, a nie ducha i inteligencji. Media pokazują jaki jest ideał kobiety i mężczyzny. Zresztą nie tylko one. Wyidealizowanych obu płci nie brakuje w spotach reklamowych, teledyskach, filmach, bajkach dla dzieci, a także w grach komputerowych. Przyjrzyjmy się, jaki jest ideał kobiety. Na pewno nie może mieć więcej niż 30 lat. Zero zmarszczek i cellulitu. Na pewno musi być szczupła. Najlepiej, jeśli kilka razy wstrzyknie sobie kwas hialuronowy, bądź inne świństwo, które ją zmieni. Kobiece ciało to produkt, którym handluje się na różne sposoby.  Mówi się, że oglądamy to co chcemy. Nic bardziej mylnego. Media pokazują to co uważają za słuszne. Dobrze, że większość dorosłych ma tego świadomość, ale dzieci już nie. Mała dziewczynka, kiedy patrzy na billboard z wyretuszowaną modelką uważa, że tak powinna wyglądać. Bo jeśli nie, będzie gorsza. Rówieśnicy w tej kwestii też mogą okazać się bezwzględni. Potrafią wymusić na dzieciach np. robienie makijażu w czasie szkolnej przerwy, albo noszenie krótszej spódniczki. Młodzież to jeden z najlepszych obiektów manipulacji.

Przyszłość

Chciałabym zmienić świat dla mojego syna. Wolnego od narzucania wyidealizowanych portretów, wizerunków i osobowości.

To przeraża

Dzieci spędzają 31 godzin w ciągu tygodnia przed telewizorem., 17 godz. w tygodniu słuchają muzyki. Natomiast na oglądanie filmów poświęcają ok. 3 godz., 4 na czytanie magazynów, a ok. 10 godz. serfują w internecie. Podsumowując, dzieci przez 10 godz. i 45 min. w ciągu dnia korzystają z mediów.

 

Filmik, mojego autorstwa, pokazuje co współczesny świat uważa za zalety, a co za wady.

 

 

Filip i Men's Health

One Reply to “Dżenderowskie spojrzenie”

  1. Pingback: google

Dodaj komentarz